ptah media Kurs Corel Draw X4 - Szybki start

Kurs CorelDraw X4 - Szybki start

kursy - graficzne
INFORMACJE
Kategorie:
  • Graficzne
  • Kursy
Producent: ptah media
Opakowanie: box DVD
Wersja językowa: polska
Wymagania systemowe: Windows™ XP/Vista, Procesor 800 MHz, Pamięć RAM 256 MB, Rozdzielczość ekranu 1024x768, Przeglądarka Internet Explorer 5.5 lub nowsza, Windows Media Player, Karta dźwiękowa

CorelDRAW X4 to najnowsza odsłona niezwykle popularnego pakietu do obróbki grafiki wektorowej. Produkt ten często spotykamy w firmach poligraficznych, gdzie wykorzystywany jest do tworzenia ulotek, broszur i grafiki reklamowej.

Niniejszy kurs jest przeznaczony dla użytkowników początkujących, którzy dopiero zaczynają pracę z programem. Naukę rozpoczniemy od omówienia interfejsu programu, potem omówimy najważniejsze narzędzia rysunkowe takie jak prostokąt, elipsa, krzywe Beziera. Nauczymy się modyfikować kształty, nadawać im kolory i wypełniać je teksturami. Powiemy również sporo o pracy z grafiką rastrową, pokażemy między innymi, jak stosować filtry na zdjęciach i w jaki sposób wektoryzować grafiki. Na praktycznych przykładach omówimy możliwości ramek tekstowych oraz pokażemy, jak wyrównywać elementy względem siebie. W kursie pokazane będą również możliwości importu i eksportu obrazków, między innymi sposoby publikacji plików w formacie PDF.

Całkowity czas trwania: 3 h.


PRZYKŁADOWE FILMY:



NAJWAŻNIEJSZE ZAGADNIENIA:

  • poruszanie się po interfejsie
  • import i eksport plików, w tym do PDF
  • podstawy rysowania
  • podstawy edycji krzywych
  • rozmieszczanie elementów
  • praca z obrazkami (bitmapami)
  • ramki tekstowe
  • narzędzia kolorowania
  • narzędzia interakcyjne

 

SPIS TREŚCI:

1. Wstęp - Wstęp do kursu. (01:05 min)

2. Interfejs programu - CorelDRAW ma jest wyposażony w wiele narzędzi i palet narzędziowych. Żeby móc skutecznie pracować w tym programie, trzeba zapoznać się z ich układem i ogólną budową interfejsu programu. (05:46 min)

3. Otwieranie i zapisywanie dokumentów - Na początku kursu dowiemy się, jak otworzyć i zapisać plik w formacie CorelDRAW oraz jak zapisać pliki tak, aby można je było otworzyć w starszych wersjach tego programu. (03:30 min)

4. Import i eksport dokumentu - Import i eksport dokumentów do różnych formatów to równie ważny temat jak zapisywanie plików. Dzięki tym opcjom można jeszcze lepiej wykorzystać CorelDRAW w codziennej pracy. (04:49 min)

5. Publikacja dokumentu w formacie PDF - Jeśli chcemy stworzone przez nas dokumenty przekazać do obejrzenia czy wydrukowania osobom, które nie mają programu CorelDRAW, to najlepiej skorzystać z formatu PDF. W tym filmie pokazujemy, w jaki sposób zapisać dokument jako plik PDF oraz omawiamy najważniejsze opcje tej funkcji. (05:40 min)

6. Clipart - Grafiki dołączane do płyty instalacyjnej Corela są bogatą biblioteką gotowych elementów, które możemy stosować we własnych projektach. Zobacz, jak ich używać. (04:08 min)

7. Rysowanie prostokątów - Umiejętność rysowania to podstawy, które powinien mieć opanowane każdy, kto korzysta z tego programu. W tym filmie rozpoczynamy naukę rysowania w Corelu. Na początek przedstawiamy sposoby rysowania prostokątów. (05:30 min)

8. Rysowanie elips - Następnym ważnym narzędziem rysunkowym jest narzędzie do rysowania elips. Jest ono dlatego bardzo ważne, bo wykorzystujemy je też do tworzenia okręgów. Zobacz, jak działa to narzędzie. (02:36 min)

9. Rysowanie krzywych - Krzywe Beziera to ważne narzędzie pozwalające rysować linie krzywe. Dzięki nim można tworzyć dowolne kształty i swobodnie je modyfikować. W tym filmie poznasz odpowiednie narzędzia i techniki posługiwania się krzywymi. (03:47 min)

10. Edycja krzywych - Elementy wykonane z krzywych można edytować, czyli zmieniać ich kształt. Zobacz, jakie możliwości edycji udostępnia Corel. (10:31 min)

11. Podstawy pracy z kolorem - Znakomita większość wszystkich prac graficznych posługuje się nie tylko kształtem, ale i kolorem, bo jest to bardzo ważny element całej kompozycji. W tym filmie pokazujemy, jak nadawać kolor narysowanym elementom. (04:48 min)

12. Ustawienia palety kolorów - Paleta kolorów posiada dodatkowe opcje, które pozwalają na dostosowanie jej do własnych potrzeb. W tym filmie zobaczysz, jak to zrobić. (03:26 min)

13. Interakcyjne wypełnienie - Narzędzie Interakcyjne Wypełnienie pozwala w prosty sposób kolorować elementy z wykorzystaniem gradientów czy tekstur. Dzięki niemu można wykonywać ciekawe efekty minimalnym nakładem pracy. Zobacz, jak używać tego narzędzia. (08:10 min)

14. Zaznaczanie i przesuwanie - CorelDRAW umożliwia precyzyjne przesuwanie narysowanych elementów. Dzięki wykorzystaniu klawiatury i odpowiednich ustawień można znacząco ułatwić sobie pracę. (04:24 min)

15. Zmiana rozmiarów - Narysowane elementy możemy w dowolny sposób skalować i zmieniać proporcje boków. Możemy to robić interakcyjnie lub przy pomocy paska opcji. (02:21 min)

16. Obracanie elementów - W tym filmie pokazujemy, jak obrócić obiekt o dowolny kąt, jak zdefiniować środek obrotu, a także jak obracać obiekty z zegarmistrzowską precyzją. (02:08 min)

17. Duplikacja elementów - Tworząc bardziej skomplikowane kompozycje często wykorzystujemy jakiś element wielokrotnie. Zobacz, jak wykonać duplikat narysowanego obiektu oraz jak wykorzystać duplikowanie do tworzenia ciekawych wzorów. (04:08 min)

18. Inteligentne wypełnienie - To proste w użyciu narzędzie pozwala na znaczne przyspieszenie i ułatwienie rysowania niektórych rysunków. Zobacz, na czym polega jego działanie i jak wykorzystać je w praktyce. (04:48 min)

19. Tekst na ścieżce - Efekt tekstu rozłożonego wzdłuż określonej ścieżki jest popularny i użyteczny. Jest on też całkiem prosty do uzyskania w Corelu. (05:27 min)

20. Grupowanie elementów - Funkcja grupowania elementów ułatwia pracę z grafikami złożonymi z bardzo wielu elementów. Jej znajomość jest w zasadzie niezbędna podczas pracy z Corelem. (04:59 min)

21. Rozmieszczanie i wyrównywanie - Automatyczne metody rozmieszczania i wyrównywania elementów pozwalają na perfekcyjne ustawianie elementów względem siebie lub względem obszaru roboczego. Te funkcje przydają się zawsze wtedy, kiedy ważne jest poprawne i dokładne rozmieszczenie obiektów, z których składa się kompozycja. (10:24 min)

22. Narzędzia do kształtowania - Zestaw funkcji do kształtowania pozwala na tworzenie nowych kształtów z prostszych elementów. Dzięki temu narysowanie nietypowych kształtów jest dużo prostsze niż rysowanie ich samodzielnie z linii prostych i krzywych. (05:57 min)

23. Konwersja na krzywe - Żeby móc swobodnie modyfikować narysowane kształty, musimy ja najpierw przekształcić w krzywe. Po takiej konwersji mamy dostęp do każdego punktu definiującego kształt i możemy go dowolnie modyfikować. (04:15 min)

24. Blokowanie elementów - Jeżeli w tworzonym projekcie mamy umieszczone elementy, które nie będą już zmieniane (np. tło), to warto je zablokować. W ten sposób chronimy je przed przypadkowym przesunięciem lub inną niepożądaną modyfikacją. (02:43 min)

25. Ramki tekstowe - Pracując z dokumentami zawierającymi spore ilości tekstu nie unikniemy użycia ramek tekstowych i tekstu akapitowego. W tym filmie pokazujemy między innymi, jak automatycznie przelać tekst z jednej ramki tekstowej do drugiej. (10:35 min)

26. Praca z bitmapami - Grafika wektorowa jest podstawą działania programu CorelDRAW, jednak posiada on również bardzo bogate funkcje służące do pracy z bitmapami. W tym filmie pokażemy, jak zmienić wygląd obrazka używając filtra. (05:48 min)

27. Pracownia dopasowywania obrazka - Pracownia dopasowywania obrazka to praktycznie osobny moduł, w którym możemy zmieniać wygląd obrazków nie wychodząc z Corela. Jest to szybka i wygodna metoda dopasowania wyglądu obrazka do konkretnych potrzeb. (05:20 min)

28. Konwersja do bitmapy - Możliwość stosowania filtrów na obrazkach umieszczonych w Corelu jest atrakcyjna. Jeżeli jednak przyjdzie nam do głowy zastosować filtr na rysunku wektorowym, to będzie to możliwe dopiero po konwersji tego rysunku na bitmapę. (03:08 min)

29. Trasowanie obrazków - Jeżeli posiadamy obrazek w formie bitmapy, a chcielibyśmy go zmodyfikować korzystając z wszystkich możliwości Corela, to musimy go najpierw zamienić na postać wektorową. Oczywiście CorelDRAW daje nam taką możliwość. (12:13 min)

30. Modyfi kowanie kształtów - Kształty utworzone w Corelu możemy modyfikować na wiele sposobów. Tutaj przedstawiamy jedno z ciekawszych narzędzi do interakcyjnej zmiany gotowych kształtów. (05:33 min)

31. Tworzenie cienia - Żeby zwiększyć realizm i atrakcyjność naszych rysunków, musimy nauczyć się dodawać do nich cień. W tym filmie zobaczysz, jak to wykonać. (06:34 min)

32. Przezroczystość - W pracach graficznych coraz częściej i chętniej wykorzystywany jest efekt przezroczystości, ponieważ za jego pomocą można uzyskiwać ciekawe efekty wizualne. Dzięki narzędziu Interakcyjna Przezroczystość możemy szybko otrzymać elementy częściowo przezroczyste także w Corelu. (05:42 min)

33. Wypełnianie krawędzi - Krawędzie elementów mogą być zabarwione jednym kolorem, ale nie zawsze o taki efekt chodzi. Czasami potrzebujemy krawędzi wypełnionej teksturą czy bitmapą. W tym filmie dowiesz się, jak to zrobić. (01:38 min)

34. Rysowanie telewizora plazmowego - Nadszedł czas, żeby wykorzystać zdobyte umiejętności. W tym filmie stworzymy rysunek telewizora od początku do końca. Wykorzystujemy tu wiele z poznanych wcześniej narzędzi i technik. (07:55 min)